InStat w Stali Rzeszów

9 Października 2019, godzina 16:33, autor: Michał Mryczko

Tomasz Żuraw prezentuje: Na odbiór jakości spotkania piłkarskiego wpływa wiele czynników. Ocena wartości zespołu,(...)

instat

(...)wyłącznie przez pryzmat wyniku, często bywa krzywdząca, ponieważ na rezultat końcowy wpływ ma bardzo wiele różnych czynników. Niedoskonałość ludzkiego oka a w szczególności emocje, bardzo często skutecznie zacierają faktyczny obraz wartości zespołu i dyspozycji meczowej poszczególnych zawodników. Na szczęście jest do dyspozycji program InStat, który pomaga precyzyjnie określić wszystkie parametry gry drużyny i każdego gracza z osobna. W tym celu postaramy się je prezentować wykorzystując materiał z analizy wykonanej przez to profesjonalne narzędzie.

InStat to firma zajmująca się analizą zawodów sportowych, zapewniająca profesjonalne narzędzia do oceny wyników indywidualnych i drużynowych.Firma wypuściła na rynek program o takiej nazwie, który stał się nieodzownym elementem w każdym liczącym się klubie piłkarskim.

W naszym klubie również korzystamy z jego możliwości. Dodajmy, że jest to narzędzie poszerzające materiał do analiz jakie daje także stosowany w Stali Rzeszów monitoring zawodników poprzez system pozycjonowania zawodników australijskiej firmy Catapult. Ten akurat System składa się z oprogramowania, anteny zbierającej dane z odbiorników do analizy prędkości, odległości, położenia, do pomiaru m.in. przyspieszenia, czasu reakcji, do analizy kierunku ruchu oraz szybkości obrotu, zwodów itp. Możliwy jest również odczyt tętna.

In Stat jest jego potężnym rozszerzeniem. Program monitoruje wszystkie elementy gry zespołowej i indywidualnej, a jest ich bardzo wiele. Począwszy od bramek, jak również ilości wymienionych podań i ich dokładności, procentowego posiadania piłki, podań kluczowych dających sytuacje bramkowe, skuteczności dryblingów, odbiorów piłki, dośrodkowań czy strzałów na bramkę oraz wiele wiele innych aspektów. 

InStat został założony, aby wspierać piłkarzy profesjonalnymi danymi statystycznymi. Każda akcja na boisku jest odbierana przez analityków InStat, a następnie dostępna do badania za pomocą raportów statystycznych lub internetowej platformy wideo InStat Scout. Platforma pozwala trenerom na wgląd do statystyk powiązanych i wspieranych filmami z przebiegu gry, dzięki czemu analiza wideo jest szybsza i łatwiejsza.

InStat opracował własną technologię filmowania: wykorzystuje panoramiczny materiał 4K, a następnie używa specjalnych algorytmów do kadrowania, tak aby wyświetlać wszystkie odtwarzacze polowe na ekranie. Ten materiał jest lepszy od wideo telewizyjnego, ponieważ trenerzy powinni widzieć każdego gracza w każdej sekundzie meczu, podczas gdy zwykły kamerzysta podąża za piłką i wyłapuje tylko kilku graczy wokół niej.

Ten program to ogromna baza materiałów dla trenerów. To specjalny algorytm, który skupia w sobie wyniki różnych działań boiskowych, w zależności od pozycji.

InStat łączy dane cyfrowe z graficznymi. Szerszy obraz daje na przykład mapa boiska z zaznaczonymi miejscami pojedynków, gdzie widać w których miejscach były wygrane, a w których przegrane. To samo z siatką podań czy średnimi pozycjami zawodników.

Zapraszamy do śledzenia na stronie internetowej grafik z meczów rozegranych przez Stal Rzeszów.

 

STATYSTYKI InStat PO MECZU STAL RZESZÓW - GRYF WEJHEROWO

- Wynik końcowy                                          1                            2
- Posiadanie piłki %                                     67%                      33%
- Ilość podań / celne (%)                       596 / 478 (80%)    270 / 176 (65%)
• Ilość podań kluczowych                            24                           7
• Sytuacje bramkowe                                  11                            3
- Strzały na bramkę / celne                       19 / 8                      7 / 3
- Dośrodkowania                                         23                            7
• Rzuty rożne                                               9                              3

 

REKLAMA
reklama