Trener Stali odbył staż w Panathinaikosie Ateny

2 Stycznia 2020, godzina 16:00, autor: Tomasz Flakowski

W dniach 14 – 22.12.2019 r. trener I drużyny Stali Rzeszów Janusz Niedźwiedź przebywał na stażu w Panathinaikosie Ateny.

W ciągu tych 9 dni nasz szkoleniowiec obejrzał na żywo dwa mecze ligowe popularnych „Koniczynek” (vs PAS Lamia 1964, wygrany 2:0 oraz vs Áris Saloniki, 0:0 – red.).

 

Panatinaikos

 

„W pierwszej kolejności chcę podziękować Jarkowi Popieli za pomoc w zorganizowaniu stażu w Grecji i dużą pomoc również na miejscu. Poza obserwacją meczów ligowych, była też możliwość obserwacji wszystkich jednostek treningowych. Dostęp miałem praktycznie do wszystkiego, codziennie była szansa porozmawiać z asystentem, z trenerem przygotowania motorycznego oraz z I trenerem Georgiosem Donisem. Z Georgiosem odbyliśmy również dwie dłuższe rozmowy na początku i pod koniec stażu” – powiedział nam trener Niedźwiedź.

 

Panatinaikos

 

„Okazało się, że Panathinaikos korzysta z tego samego systemu GPS, co my – z systemu Catapult, więc korzystając z okazji i dostępności trenerów - analityków, podczas blisko godzinnego spotkania, mogłem dowiedzieć się, w jaki sposób oni korzystają z tego systemu i jakie dane dostarczają I trenerowi. My mamy ten system dopiero od roku, a jest w nim tak wiele danych, że ciągle się go jeszcze uczymy i tutaj też niezwykle cenna okazała się wiedza wspomnianych trenerów, którzy bardzo chętnie się nią dzielili.”

„Poznałem się również z João Nunesem, zawodnikiem który wcześniej przez kilka lat występował w polskiej ekstraklasie w barwach Lechii Gdańsk. Okazało się, że naprawdę dobrze mówi po polsku, przez co komunikacja była jeszcze lepsza, więc była okazja dowiedzieć się – poza wiedzą czysto trenerską – jak zawodnicy funkcjonują w tym klubie, czego nauczył się po przyjściu z polskiej ligi i jakie widzi różnice między ligami polską i grecką” – dodał.

 

Panatinaikos

 

„Do Aten pojechałem, żeby poznać spojrzenie trenera, który ma spore doświadczenie, także na arenie międzynarodowej. Kluczowe jest to, żeby zobaczyć jakimi trener kieruje się zasadami i jak je wprowadza u swoich zawodników, a później ocenić, czy widać je na boisku. Istotne dla mnie było zaobserwowanie tego, jak funkcjonuje cały sztab w trakcie treningów, kto za co odpowiada, jak trenerzy komunikują się ze sobą, czy z zawodnikami. Rozmawialiśmy z trenerem też na temat jego filozofii gry, systemu jakim gra oraz jak zarządza zespołem” – podsumował trener Niedźwiedź, który już 6.01.2020 r. spotka się z drużyną na pierwszym noworocznym treningu po świątecznej przerwie, a następnie rozpocznie przygotowania do nowej rundy. Plan przygotowań możecie zobaczyć TUTAJ.

 

Panatinaikos

REKLAMA
reklama